Awards – Students

Details of the Students awards:

Last 5 years

Sl.No.
Name of the Faculty
Name of the award
Award type
Awarding agency/ Conference
Year of award

1

S Nishant

III Prize in Poster Presentation

Research activity

ENVOCCON-2016

2016

2

N Yasvanth Kumar

I Prize in Poster Presentation

Research activity

SIMSCON 2017

2017

3

S Nishant

II Prize in Poster Presentation

Research activity

SIMSCON 2017

2017

4

Dr B Kanagabala

II Prize in Scientific Paper Presentation

Research activity

VINCOM-2017

2017

5

Dr Umesh Kumar

Best Poster Presentation

Research activity

MICROBE- 2017

2017

6

Dr A S Vidya

Students Club Endowment Prize

Academic Excellence

Students Club

2018

7

Kishore Kumar K, Karthick Sharan M R & Vishwanath S

II Prize in PATHORUN Contest

Academic Excellence

Pathognosiz-2.0 at Stanley Medical College

2018

8

Dr A S Vidya

Dr CPK Menon Prize Tamilnadu & Pondicherry Chapter IAPM Gold Medal

Academic Excellence

Dr CPK Menon Prize Tamilnadu & Pondicherry Chapter IAPM

2018

9

M A Ashwini

Best Poster Award in

MICROHORIZON-2018

Research activity

Dept. of Microbiology, Melmaravatur Adhiparasakthi Institute of Medical Sciences & Research Centre

2018

10

P Ganesh Kannan & Viswanath S

II Prize in Pathology UG Quiz 

Academic Excellence

Dept. of Pathology, Chengalpattu Medical College

2018

11

R Ganesh Kumar & R Selva Kumar

II Prize in Poster Competition

Research activity

Inter-college academic fest. at Tagore Medical College

2018

12

M Priyanayagi,

S Vidya &

G Soundarya

I Prize in Quiz competition

Academic Excellence

Dept. of Microbiology, Malmaruvathur Adhiparasakthi Institute of Medical Sciences and Research Centre

2018

13

Dr Umesh Kumar

II Prize in Poster Presentation

Research Activity

Dept. of Microbiology, SRM Medical College

2018

14

Dr A S Vidya

R Govindraju Prize

Academic Excellence

R Govindraju Prize

2018

15

Dr A S Vidya

First Rank in KIMS & RC in Final MBBS

Academic Excellence

Doctors Institute for Competitive Exams (DICE)

2018

16

M Balasubramanian

Second Rank in KIMS & RC in Final MBBS

Academic Excellence

Doctors Institute for Competitive Exams (DICE)

2018

17

N Swetha

Third Rank in KIMS & RC in Final MBBS

Academic Excellence

Doctors Institute for Competitive Exams (DICE)

2018

18

Karthick Sharan

Best Poster Presentation

Research activity

Optimus 2018 at SRMC, Chennai

2018

19

Karthick Sharan

Best Poster Presentation

Research activity

Resonance 2018

2018

20

 Apoorva K

II Prize in Poster Presentation 

Research activity

Conf. on Challenges in Management of Environmental Diseases

2018

21

Dr G Nikisha

II Prize in E poster Competition

Research activity

NATCON ENT 2018

2018

22

Dr Anu Jacob

III Prize in E poster Competition

Research activity

NATCON ENT 2018

2018

23

 S Poornima & J Mayuri

I Prize in Poster Presentation 

Research activity

Anatomy conference, at Chengalpattu Medical College

2018

24

Dr Mahroof Thamarassery

II Prize in Poster Competition

Research activity

MID DERMACON-2019

2019

25

Dr. Noorul Mohamed

2nd prize in poster presentation

Academic

The Association of surgeons of India

2020

26

Dr. Balachandar

3nd prize in poster presentation

Academic

The Association of surgeons of India

2020

27

Dr. Poornima &

 Dr. Shobana Megala

3rd prize – Intercollegiate Pathology post graduate quiz – Path insight 2020

Appreciation

International Pathology Day 2020. Panimalar Institute of Medical Sciences, Chennai.

2020

28

Dr. Noorul Mohamed

2nd prize in poster presentation

Academic

The Association of surgeons of Indian

2020

 

Dr. Balachandar

3nd prize in poster presentation

Academic

The Association of surgeons of Indian

2020

 

Awards in Sports

 

Year

Name of the award/ medal

 Sports

Cultural

State

Regional/Zonal

National

International

Name of the student

2014-2015

1st Place

800 meters running

 

 

 

 

R Surya

2014-2015

2nd Place

200 meters running

 

 

 

 

R Surya

2014-2015

2nd Place

Long Jump

 

 

 

 

R Surya

2014-2015

3rd Place

100 meters running

 

 

 

 

R.Surya

2014-2015

Semi Finalist

CRICKET

 

 

 

 

S.rajavel

 

 

 

 

K.murugdoss

 

 

 

 

P.karthick raj

 

 

 

 

V .Aravindraj

 

 

 

 

V.Eegan

 

 

 

 

S.NachiyappanRegupathy

 

 

 

 

A.Manoj

 

 

 

 

K.Mahendran

 

 

 

 

J.Prince

 

 

 

 

M.Ramkumar

 

 

 

 

P.Balamurugan

 

 

 

 

C R Venkadesan

2015-16

RUNNER

Cricket [M]

 

 

 

 

P M Bharathiraj

 

 

 

 

R Sriram

 

 

 

 

AdithyaSaba

 

 

 

 

Lokesh C

 

 

 

 

T Chandra Shekar

 

 

 

 

S Gautham

 

 

 

 

S Rajavel

 

 

 

 

M Rajesh

 

 

 

 

K Murugadoss

 

 

 

 

W Godfred

 

 

 

 

Dinesh

 

 

 

 

P Karthick Raj

 

 

 

 

Kaushik

 

 

 

 

G Vignesh

 

 

 

 

K Pranab

2015-2016

WINNER

Badminton [w]

 

 

 

 

Santhiya

 

 

 

 

KarunyaValli

2015-2016

RUNNER

Badminton [M]

 

 

 

 

AdithyaSaba

 

 

 

 

Sudharshan

2015-2016

2nd Place

Javalin Throw

 

 

 

 

Rajavel S

2nd Place

800 meters running

 

 

 

 

Thirumagal

2015-2016

3rd Place

1500 meters running

 

 

 

 

Thirumagal

2015-2016

WINNER

Chess [W]

 

 

 

 

Sri Sangeetha

 

 

 

 

Thirumagal

2015-2016

RUNNER

Badminton [M]

 

 

 

 

S AdithyaSaba

 

 

 

 

Sudarshan

2015-2016

3rd Place

200 meters running

 

 

 

 

Vishnu Priya .B

2015-2016

3rd Place

800 meters running

 

 

 

 

Vishnu Priya .B

2015-2016

WINNER

Cricket

 

 

 

 

  S Gowtham

 

 

 

 

S AdithyaSaba

 

 

 

 

Chandrasekar

 

 

 

 

W Godfrey Shelgin

 

 

 

 

M Rajesh

 

 

 

 

S.rajavel

 

 

 

 

 

kirubakaran

 

 

 

 

D Dinesh

 

 

 

 

Mohan

 

 

 

 

G Vignesh

 

 

 

 

P Karthik Raj

 

 

 

 

B Gokul

 

 

 

 

K Pranab

2015-2016

RUNNER

Throw Ball [W]

 

 

 

 

E V Premalatha 

 

 

 

 

S Karpagam

 

 

 

 

M Malavikha

 

 

 

 

B Monisha

 

 

 

 

K Hemalatha

 

 

 

 

S AdithyaSaba

2015-2016

RUNNER

Badminton [M]

 

 

 

 

D Sudharsan

 

 

 

 

B Vishnu Priya

2016-2017

RUNNER

Basket Ball [M]

 

 

 

 

G Deepak

 

 

 

 

PS Karthikeyan

 

 

 

 

ShaheerShahul Hameed

 

 

 

 

Adhithya saba

 

 

 

 

R Vikas

 

 

 

 

S Sri Sarathram

 

 

 

 

K Jesmic

 

 

 

 

V Selvakumar –

 

 

 

 

J Sundar Ganesh

 

 

 

 

Ravi Raghul D

 

 

 

 

B S Premkumar

 

 

 

 

P Rajesh

 

 

 

 

Balaji

2017-2018

WINNER

Cricket (Male)

 

 

 

 

S Gautham

 

 

 

 

S Rajavel

 

 

 

 

M Rajesh

 

 

 

 

D Dinesh

 

 

 

 

Kirubhakaran

 

 

 

 

Vignesh

 

 

 

 

Sohal

 

 

 

 

NachiyappanRegupathy

 

 

 

 

J  prince

 

 

 

 

M Ramkumar

 

 

 

 

K Balamurugan

 

 

 

 

M Ranjith

 

 

 

 

P Ganesh Kumar

2017-2018

RUNNER

Cricket (Male)

 

 

 

 

S Gautham

 

 

 

 

S Rajavel

 

 

 

 

M Rajesh

 

 

 

 

G Vignesh

 

 

 

 

K Pranab

 

 

 

 

P Karthickraj

 

 

 

 

suhail

 

 

 

 

NachiyappanRegupathy

 

 

 

 

Harikrishnan

 

 

 

 

Fasuddin

 

 

 

 

J Prince

 

 

 

 

M Ramkumar

 

 

 

 

K Balamurugan

2017-2018

3RD PLACE

100 meters running

 

 

 

 

Aravind Raj

2017-2018

3RD PLACE

200 meters running

 

 

 

 

Aravind Raj

2018-2019

SECOND PLACE

 

SOLO SINGING

 

 

 

Simeon Daniel

2018-2019

SECOND PLACE

 

DUET SINGING

 

 

 

Simeon Daniel

 

 

 

 

 

 

 

DR.Divakar

 

 

 

 

Nachiappan  Ragupathy

 

 

 

 

A.Mohamed sohail

 

 

 

 

K.Mahendran

 

 

 

 

P.Balamurugan

 

 

 

 

M.Ramkumar

 

 

 

 

J.PRINCE

 

 

 

 

Manoranjann

 

 

 

 

Jineshkumar

 

 

 

 

Subash chandra bose

 

 

 

 

Karthikeyan

2018-2019

SEMIFINALIST

Basket Ball (Male)

 

 

 

 

ShaheerShahul Hameed

 

 

 

 

R Vikas

 

 

 

 

B Jaivanth

 

 

 

 

S Sri Sarath Ram

 

 

 

 

V Selva Kumar

 

 

 

 

J SundaraGanesan

 

 

 

 

D Ajay

 

 

 

 

S P JayantharAadhit

 

 

 

 

G M R Navven Raj

2018-2019

SEMIFINALIST

Foot Ball

 

 

 

 

J. Elancheziyan

 

 

 

 

R. Selvanathan

 

 

 

 

J Nantha Kumar

 

 

 

 

S Navaneeswaran

 

 

 

 

F Mohammed Idris

 

 

 

 

D Karthick

 

 

 

 

M Sanjeev

 

 

 

 

G Arun Kumar

 

 

 

 

ShanmugaTeja

 

 

 

 

P Bharath Raja

 

 

 

 

V Pranav Rishi

 

 

 

 

M Mari Selva Ganesh

 

 

 

 

J Sanjay Vignesh

 

 

 

 

Tejas C Krishna

 

 

 

 

N R Sudharshan

2018-2019

SEMIFINALIST

Foot Ball

 

 

 

 

J Elenchaliyan

 

 

 

 

R Selvanathan

 

 

 

 

S Navaneeswaran

 

 

 

 

F Mohammad Idris

 

 

 

 

D Karthik

 

 

 

 

M Sanjeev

 

 

 

 

ShanmugaTeja

 

 

 

 

Ameer

 

 

 

 

G Arun Kumar

 

 

 

 

S M Omprasad

 

 

 

 

Aarif

 

 

 

 

M Mariselva Ganesh

 

 

 

 

J Sanjay Vignesh

 

 

 

 

Tejas C Krishna

 

 

 

 

N R Sudarshan

 

 

 

 

D Vijay